Zoom Algebraic Geometry Seminar

Organizers: Florin, Ingrid, Robert, Caucher, Jeremy, Javier, Ivan, Jungkai, Meng, Giulio, Omprokash, Alicia, Charles, Adrien, Gabi, Yoshinori, Antonella, Elizabeth, Ludmil, Sandor, Alvaro, Ernesto, Frederic, Jesus, Sione, Anton, Margarida, Johannes, Yuji, Jared, John, Rita, Jihun, Zsolt, Yuri, Julius, Giulia, Cecilia, Cristiano, Lenny, Behrouz, Sofia, Nikolaos, Jaroslaw, Chenyang, De-Qi.

Hosts: Jeremy, Ivan, Jungkai, Yoshinori, Alvaro, Ernesto, Jesus, Yuji, Zsolt, Julius, Cristiano, Chenyang.

Dates: Tuesdays and Thursdays.

Time: flexible in GMT, which is also UTC.

Time Zones: Honolulu (GMT-10), Seattle (GMT-7), Salt Lake City (GMT-6), Mexico City (GMT-5), Chicago (GMT-5), Santiago (GMT-4), New York (GMT-4), Rio de Janeiro (GMT-3), Buenos Aires (GMT-3), Lisbon (GMT+1), London (GMT+1), Paris (GMT+2), Berlin (GMT+2), Rome (GMT+2), Bucharest (GMT+3), Nicosia (GMT+3), Moscow (GMT+3), Nairobi (GMT+3), New Delhi (GMT+5:30), Shanghai (GMT+8), Taipei (GMT+8), Singapore (GMT+8), Seoul (GMT+9), Tokyo (GMT+9), Sydney (GMT+10), Auckland (GMT+12).

Zoom Meeting ID: 991 849 3831.

Passwords: sent to participants by email every Sunday.

Miscellaneous: video recordings or slides and Google calendar.

Contact: ZAGseminar@gmail.com.

Sponsors: NCTS.

Mailing List: to be subscribed, please fill all fields in

National Center for Theoretical Sciences

Date Time in GMT Host Speaker Title and Zoom Link
2 June 2020 11:00 Zsolt Stefan Schreieder Equality in the Bogomolov-Miyaoka-Yau inequality in the non-general type case
4 June 2020 13:00 Ivan Caucher Birkar Geometry of polarised varieties
9 June 2020 15:30 Ivan Yuri Prokhorov TBA
11 June 2020 14:00 Ivan Ilia Zharkov Topological SYZ fibrations with discriminant in codimension 2
16 June 2020 15:30 Zsolt Nikolaos Tziolas Vector fields on canonically polarized surfaces
18 June 2020 14:00 Chenyang Claire Voisin TBA
23 June 2020 17:00 Ivan Alexander Polishchuk TBA
25 June 2020 15:00 Ivan David Mumford TBA
30 June 2020 15:00 Ivan Izzet Coskun TBA
2 July 2020 10:00 Ivan Susanna Zimmermann TBA
7 July 2020 17:00 Jesus Ziquan Zhuang TBA
9 July 2020 15:00 Chenyang Harold Blum TBA
14 July 2020 14:00 Chenyang Helene Esnault TBA
16 July 2020 15:30 Ivan Matthias Schuett TBA
21 July 2020 11:00 Ivan Jihun Park TBA
23 July 2020 11:00 Cristiano Ruadhai Dervan TBA
28 July 2020 15:30 Cristiano Jean-Pierre Demailly TBA
30 July 2020 15:30 Jesus Yuchen Liu TBA
4 August 2020 14:00 Jesus Hamid Ahmadinezhad TBA
6 August 2020 15:00 Marina Logares TBA
11 August 2020 17:00 Robert Lazarsfeld TBA
13 August 2020 15:00 Ziwen Zhu TBA
18 August 2020 17:00 Alessio Corti TBA
20 August 2020 15:00 Nicola Pagani TBA
25 August 2020 17:00 Christian Boehning TBA
27 August 2020 11:30 Cristiano Robert Berman TBA
1 September 2020 14:00 Zachary Sylvan TBA
3 September 2020 17:00 Jarod Alper TBA
8 September 2020 10:00 Andreas Hoering TBA
10 September 2020 16:00 Joaquin Moraga TBA
15 September 2020 15:00 Julie Rana TBA
17 September 2020 15:00 Anthony Varilly-Alvarado TBA
22 September 2020 14:00 Jean-Louis Colliot-Thelene TBA
24 September 2020 10:00 Charles Alan Thompson TBA
29 September 2020 14:00 Yuri Zarhin TBA
1 October 2020 16:00 Burt Totaro TBA
6 October 2020 16:00 Junliang Shen TBA
8 October 2020 15:30 Timothy Logvinenko Skein-triangulated representations of generalised braids
13 October 2020 14:00 Ana-Maria Castravet TBA
15 October 2020 14:00 Sandra Di Rocco TBA
20 October 2020 15:00 Gergely Berczi TBA
22 October 2020 15:00 Alexander Borisov TBA
27 October 2020 16:00 Daniel Greb TBA
29 October 2020 14:00 Junyan Cao TBA
3 November 2020 17:00 Bianca Viray TBA
5 November 2020 15:30 Jesus Cristiano Spotti TBA
10 November 2020 9:00 Shihoko Ishii TBA
12 November 2020 16:00 Paolo Cascini TBA
17 November 2020 15:00 Michela Artebani TBA
19 November 2020 10:00 Yukari Ito TBA
24 November 2020 10:00 Kazushi Ueda TBA
26 November 2020 13:00 Yuji Odaka TBA
1 December 2020 10:00 Takuzo Okada TBA
3 December 2020 13:00 Hulya Arguz TBA
8 December 2020 11:00 Keiji Oguiso TBA
10 December 2020 15:00 Artan Sheshmani DT invariants from Gerstenhaber-BV structures, and degeneration technique
15 December 2020 11:00 Sho Tanimoto TBA
17 December 2020 16:00 Andrew Harder TBA
22 December 2020 15:00 Jesus Han-Bom Moon TBA
24 December 2020 10:00 Hokuto Uehara TBA
29 December 2020 15:00 Jingjun Han TBA
31 December 2020 13:00 Jesus Ivan Cheltsov TBA
5 January 2021 15:00 Shing-Tung Yau TBA
7 January 2021 10:00 Hiromichi Takagi TBA
12 January 2021 18:00 Jesus Patricio Gallardo TBA
14 January 2021 10:00 Hiromu Tanaka TBA
19 January 2021 15:00 Aleksandr Pukhlikov TBA
21 January 2021 10:00 Osamu Fujino TBA
26 January 2021 14:00 Jesus Frances Kirwan TBA
28 January 2021 14:00 Fabrizio Catanese Nodal hypersurfaces, Coding theory, and cubic discriminants
2 February 2021 15:00 Simon Donaldson TBA
4 February 2021 11:00 Shinnosuke Okawa TBA
9 February 2021 11:00 Jesus Enrica Floris TBA
11 February 2021 17:00 Tommaso de Fernex TBA
16 February 2021 11:00 Yusuke Nakamura TBA
18 February 2021 14:00 Frediani Paola TBA
23 February 2021 10:00 Taku Suzuki TBA
25 February 2021 10:00 Atsushi Ito TBA
2 March 2021 15:00 Fernando Cukierman TBA
4 March 2021 10:00 Kiwamu Watanabe TBA
9 March 2021 11:00 Shunsuke Takagi TBA
11 March 2021 15:00 Carolina Araujo TBA
16 March 2021 10:00 Taro Sano TBA
18 March 2021 15:00 Chris Lazda TBA
23 March 2021 10:00 Akihiro Kanemitsu TBA
25 March 2021 15:00 Giulia Sacca TBA
30 March 2021 10:00 Katsuhisa Furukawa TBA
1 April 2021 15:00 Slava Shokurov TBA
6 April 2021 10:00 Takehiko Yasuda TBA
8 April 2021 13:00 Adrian Langer TBA
13 April 2021 17:00 Karl Schwede TBA
15 April 2021 10:00 Yasunari Nagai TBA
20 April 2021 17:00 Jakub Witaszek TBA
22 April 2021 17:00 Zsolt Sandor Kovacs TBA
27 April 2021 15:00 Yuri Tschinkel TBA
29 April 2021 12:00 Ana Margarida Melo TBA
4 May 2021 14:00 Maria Pe Pereira TBA
6 May 2021 17:00 Isabel Vogt TBA
11 May 2021 13:00 Stefan Kebekus TBA
13 May 2021 17:00 Roya Beheshti Zavareh TBA
18 May 2021 16:00 Jakub Witaszek TBA
20 May 2021 11:00 Marian Aprodu TBA
25 May 2021
27 May 2021

Date Speaker Title and Video/Slides Link
26 March 2020 Costya Shramov Automorphisms of elliptic surfaces
31 March 2020 Piotr Pokora Conic-line arrangements in the complex projective plane
14 April 2020 Chenyang Xu K-moduli of Fano varieties
21 April 2020 Gregory Sankaran Blowups with log canonical singularities
23 April 2020 Yoshinori Gongyo On a generalized Batyrev's cone conjecture
28 April 2020 Christopher Hacon Recent progress in the MMP for 3-folds and 4-folds in char p>0
30 April 2020 Arnaud Beauville Vector bundles on Fano threefolds and K3 surfaces
5 May 2020 Chen Jiang Minimal log discrepancies of 3-dimensional non-canonical singularities
7 May 2020 Samuel Grushevsky Geometry of moduli of cubic threefolds
12 May 2020 Kristin De Vleming Wall crossing for K-moduli spaces of plane curves
14 May 2020 John Christian Ottem Tropical degenerations and stable rationality
19 May 2020 Mircea Mustata Minimal exponent and Hodge filtrations
21 May 2020 Xavier Roulleau On the geometric models of K3 surfaces with finite automorphism group and Picard number larger than two
26 May 2020 Zsolt Patakfalvi On the Beauville-Bogomolov decomposition in positive characteristic
28 May 2020 Alexandra Kuznetsova Sextic double solids