WORKSHOP
SCHEDULE
PAPERS
PICTURES
MONDAY
,
ROOM 5326
09:00-10:00
,
CAUCHER BIRKAR
RECENT DEVELOPMENTS IN BIRATIONAL GEOMETRY
10:30-11:30
,
NICHOLAS SHEPHERD-BARRON
CREMONA TRANSFORMATIONS AND CRYPTOGRAPHY
12:00-13:00
,
MASSIMILIANO MELLA
PROJECTIVE GEOMETRY AND TENSOR DECOMPOSITIONS
14:30-15:30
,
LIANA HEUBERGER
FANO FOURFOLDS WITH SMALL INVARIANTS
16:00-17:00
,
ALEXANDER PUKHLIKOV
BIRATIONALLY RIGID FANO COMPLETE INTERSECTIONS WITH A POINT OF HIGH MULTIPLICITY
17:30-18:30
,
EVGENY SHINDER
L-EQUIVALENCE OF K3 SURFACES
TUESDAY
,
ROOM 5326
09:00-10:00
,
YURI TSCHINKEL
RATIONALITY PROBLEMS
10:30-11:30
,
JEREMY BLANC
CONNECTED ALGEBRAIC SUBGROUPS OF THE CREMONA GROUP IN DIMENSION 3
12:00-13:00
,
ELISA POSTINGHEL
POLYHEDRALITY OF NEWTON-OKOUNKOV BODIES FOR MORI DREAM SPACES
14:30-15:30
,
ALVARO LIENDO
NORMAL VARIETIES WITH TORUS ACTIONS
16:00-17:00
,
ALEXEI BONDAL
MODULI OF NON-COMMUTATIVE VARIETIES
17:30-18:30
,
DANIEL LOUGHRAN
ARITHMETIC OF CUBIC THREEFOLDS
19:00
,
WINE RECEPTION
WEDNESDAY
,
ROOM 5326
09:00-10:00
,
ALEXANDER KASPRZYK
MUTATIONS OF POLYTOPES AND DEFORMATION OF FANO VARIETIES
10:30-11:30
,
NICOLA PAGANI
ON COMPACTIFIED UNIVERSAL JACOBIANS
12:00-13:00
,
SUSANNA ZIMMERMANN
BIRATIONAL TRANSFORMATIONS OF THE PLANE OVER A NON-CLOSED FIELD
14:30-15:30
,
CHRISTIAN BOEHNING
RATIONALITY PROPERTIES OF SOME FOURFOLD CONIC BUNDLES AND GUSHEL-MUKAI FOURFOLDS
16:00-17:00
,
EGOR YASINSKY
BOUNDEDNESS RESULTS FOR GROUPS OF BIRATIONAL SELF-MAPS
17:30-18:30
,
IVAN FESENKO
ADELIC LIFTS OF GEOMETRY AND ARITHMETIC OF ARITHMETIC SURFACES AND THEIR BSD INTERACTION
THURSDAY
,
ROOM 5326
09:00-10:00
,
COSTYA SHRAMOV
EDGE-WIMAN CURVES, COBLE FOURFOLD, AND OTHER VARIETIES WITH MANY SYMMETRIES
10:30-11:30
,
JIHUN PARK
ASYMPTOTIC INVARIANTS OF FANO VARIETIES
12:00-13:00
,
IGOR KRYLOV
BIRATIONAL RIGIDITY OF ORBIFOLD DEL PEZZO FIBRATIONS
14:30-15:30
,
TAKUZO OKADA
SMOOTH WEIGHTED HYPERSURFACES THAT ARE NOT STABLY RATIONAL
16:00-17:00
,
JESUS MARTINEZ GARCIA
STABILITY AND CSCK METRICS ON POLARISED DEL PEZZO SURFACES
17:30-18:30
,
BEN SCHMIDT
THE GENUS OF SPACE CURVES
FRIDAY
,
ROOM 5326
09:00-10:00
,
ELENA BUNKOVA
DIFFERENTIATION OF GENUS 3 HYPERELLIPTIC FUNCTIONS
10:30-11:30
,
HENDRICK SUESS
FLEXIBILITY OF COX RINGS OF DEL PEZZO SURFACES
12:00-13:00
,
VLADIMIR GULETSKII
MOTIVIC OBSTRUCTION TO RATIONALITY OF A VERY GENERAL CUBIC HYPERSURFACE IN
P
5
14:30-15:30
,
MASAYUKI KAWAKITA
DIVISORS COMPUTING THE MINIMAL LOG DISCREPANCY
16:00-17:00
,
ADRIEN DUBOULOZ
CYLINDERS IN DEL PEZZO FIBRATIONS
17:30-18:30
,
CHRISTIAN URECH
SIMPLE SUBGROUPS OF THE CREMONA GROUP
19:00
,
TEA WITH
EKATERINA CHELTSOVA
'S CAKES